چهارشنبه 3 بهمن 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دومین مدرسه زمستانی فناوری سلول‌های بنیادی برگزار شد

دومین مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پس از پنج روز به کار خود پایان داد


دبیر شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان بوشهر اظهار کرد: این سمینار علمی فرصتی ویژه برای هم‌افزایی علمی برای آشنایی علاقه‌مندان گروه‌های پزشکی و دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، علوم پایه پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی استان بوشهر با دانش سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی و مهندسی بافت فراهم کرد.

دکتر ظهیری در رابطه با موضوع برنامه‌های نخستین روز از دومین مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی استان بوشهر بیان کرد: ارائه توضیحات مقدماتی بر سلول‌های بنیادی، وراثت، ژن و ژنوم و مهندسی سلولی ازجمله عناوین اصلی مبحث تئوری روز اول این رویداد بود که تهیه لام سلولی، استخراج DNA و پروتئین و ساخت بسترها و داربست‌های سلولی ازجمله عناوین اصلی بخش عملی این برنامه را تشکیل می‌داد.

دکتر ظهیری اضافه کرد: غرفه‌های جنبی مدرسه زمستانی محیطی مناسب برای آشناسازی مخاطبان با فعالیت‌های مرتبط با علوم سلول‌های بنیادی در سطح استان و کشور، شامل معرفی نشریات و کتاب‌های مرتبط و غرفه‌های ایده‌پردازی و سرگرمی‌های علمی برای علاقه‌مندان بوجود آورد.

دبیر شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان بوشهر اظهار داشت: دومین مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان بوشهر با همکاری تیم سلول‌های بنیادی برای همه پژوهشگاه رویان، به‌منظور ارتقاء سطح علمی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، دانش‌آموزان، دبیران و علاقه‌مندان به مباحث سلول‌های بنیادی، پزشکی بازساختی و مهارت‌های آزمایشگاهی مرتبط برگزار گردید.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در دومین روز از مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی استان بوشهر گفت: هر سلول پیری در بدن را می‌توان با سلول‌های بنیادی جایگزین کرد و نسل جوان نیز به تعبیری سلول‌های بنیادی این جامعه هستند که بعد‌ها در مسئولیت‌های مختلف قرار می‌گیرند.

دکتر محمدرضا روان‌بد در بخش سخنرانی به ارایه مطالبی پیرامون کاربرد سلول‌های بنیادی در زمینه خون‌شناسی و سرطان‌شناسی پرداخت و افزود: توجه به دانش‌پژوهان کنونی به عنوان بزرگترین سرمایه‌های ما در آینده بسیار ضروری است.

وی با اشاره به کاربرد و نقش سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های سرطان خون بیان داشت: امروزه نقش پرنگ سلول‌های بنیادی در درمان لوکمی ( Leukemia یا Leukaemia ) با پیوند سلول‌های بنیادی از خواهر یا برادر تنی بیمار و یا استفاده از بانک بند ناف در درمان افراد بسیار مؤثر و بااهمیت است.

رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در بخش دیگری از سخنرانی‌های روز دوم مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی استان بوشهر به بیان مطالبی پیرامون دانش نوین سلول‌های بنیادی در درمان بیماری چشمی بهجت، بیماری‌های آرتروز، استئوآرتریت و لوپوس پرداخت و بیان داشت: پزشکی مبتنی بر فرد در درمان بیماری‌ها بسیار موثر است به شکلی که درمان هر فرد با توجه به پایه بدن خاص هر فرد و مولکول و ژنتیک وی متفاوت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در مراسم اختتامیه این رویداد گفت: اینکه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توانسته است برای دومین بار مدرسه زمستانی را برگزار کند اقدام بزرگی است که با حضور اساتید برجسته کشور از مؤسسه رویان اتفاق افتاد.

دکتر سعید کشمیری ضمن تبریک به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) و گرامیداشت مقام زن افزود: اکنون‌که برای دومین بار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر موفق به برگزاری مدرسه زمستانی شده است نشان از اراده‌ قوی‌ دارد که در پشت این برنامه وجود داشته است.

وی ضمن دعوت از گروه متخصصان مؤسسه رویان برای برگزاری سومین مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی در سال آینده تصریح کرد: باید با مراکز بین‌المللی تبادل داشته و سرعتمان را با دنیا هماهنگ کنیم، امید است بتوانیم به بالاترین درجه از علم دست پیدا کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از دستاوردهای شرکت در work shop آشنا شدن با سایت، کتاب، استاد و دانشجویان است زیرا کسب علم برای خیلی از افراد پیش می‌آید امام چیزی که مهم است نوع نگاه به اطرافمان بوده و امید است بتوانیم به نقطه درخشانی در زمینه سلول‌های بنیادی برسیم.

بانک خون بند ناف در استان به‌زودی افتتاح خواهد شد

دکتر سعید کشمیری خاطرنشان کرد: بانک خون بند ناف در استان به‌زودی و در طی روزهای آینده به کمک جهاد دانشگاهی و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افتتاح خواهد شد.

وی بیان داشت: این علاقه‌مندی و شوری که در دانشجویان وجود دارد بسیار ارزشمند است و امیدواریم این‌چنین برنامه‌هایی ادامه پیدا کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ما اگر توانسته باشیم در این پنج روز علاقه‌مندی را در دانش‌آموزان و دانشجویان ایجاد کرده باشیم قطعاً به نتیجه رسیده‌ایم.

دکتر کشمیری افزود: ما از دوره‌ای که صرفاً علم را به دانشجویان آموزش داده و یا کار پژوهشی انجام می‌دادیم، گذر کرده‌ایم و به دورانی رسیده‌ایم که به دنبال کارآفرینی، خلق ثروت و خلق خدمت هستیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر تمام تلاش ما بر این است که پژوهش تبدیل به کارآفرینی شده و حاصل تحقیقات علم و دانش کمک کند افراد باکیفیت بالاتری زندگی کنند.

دبیر شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان بوشهر گفت: شور و استقبال دانش‌آموزان در این دوره باعث شد که اراده ما برای برگزاری دوره‌های بعد بیشتر شود و مطمئناً قسمتی از این برنامه برای دوره‌های بعد نیز با گروه رویان خواهد بود.

دکتر ماریا ظهیری افزود: چون امکان حضور تمامی دانش‌آموزان در این برنامه وجود نداشت تصمیم گرفتیم همانند سال گذشته برنامه را ضبط کرده و به شکل CD در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.

دکتر ظهیری بیان داشت: امید است بتوانیم در سال آینده نیز مدرسه زمستانی را با سطح علمی بالاتر و با تعداد بیشتری از دانش‌آموزان برگزار کنیم.

گفتنی است دومین مدرسه زمستانی سلول‌های بنیادی با حمایت استانداری بوشهر، فرمانداری، آموزش‌وپرورش، معاونت آموزشی و دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بنیاد ملی نخبگان، کارگروه زیست‌فناوری و پزشکی بازساختی کلان منطقه 5، مرکز زیست‌فناوری دریایی خلیج‌فارس، دانشگاه خلیج‌فارس و حضور فعال کمیته‌ی دانشجویی سلول‌های بنیادی و طب بازآفرینشی استان بوشهر به مدت 5 روز در سالن آمفی‌تئاتر شهید بهشتی و سالن ورزشی غدیر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.

تاریخ انتشار : 1396/12/19
کد : 24
تعداد بازدید: 771

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                  آدرس: بوشهر - خیابان شهید مطهری - خیابان فرهنگ - بنیاد نخبگان استان بوشهر

                                                   تلفکس: 33559789(077)