چهارشنبه 2 مرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

اجتماع نخبگانی استان بوشهر
اجتماع نخبگانی معرفی نیروگاه و ظرفیت های علمی، پژوهشی و فناوری نیروگاه اتمی بوشهر برگزار شد

در راستای اجرای همکاری های  مشترک نیروگاه اتمی بوشهر و بنیادنخبگان استان در خصوص استفاده از ظرفیت آموزشی نیروگاه در برگزاری کارگاه­ های آموزشی اجتماع نخبگانی معرفی نیروگاه و معرفی ظرفیت های علمی، پژوهشی وفناوری نیروگاه اتمی بوشهر برگزار شد

در راستای اجرای همکاری های مشترک نیروگاه اتمی بوشهر و بنیادنخبگان استان در خصوص استفاده از ظرفیت آموزشی نیروگاه در برگزاری کارگاه­های آموزشی، پنل تخصصی و سخنرانی ترویجی برای مستعدین برتر تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان دانش آموزان، دانشجویان، اعضای هیات علمی دانشگاه ­ها، فناوران و صاحبان کسب و کار، طبق هماهنگی بعمل آمده« اجتماع نخبگانی معرفی نیروگاه و ظرفیت­ های علمی، پژوهشی و فناوری آن» با همکاری پارک علم و فناوری خلیج فارس با حضور آقای دکتر مستی در تاریخ دوشنبه 03/04/1398 ساعت 10 صبح در محل مرکز رشد علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

اجتماع نخبگانی معرفی نیروگاه و ظرفیت­ های علمی، پژوهشی و فناوری آن

اجتماع نخبگانی مستعدین برتر تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان و مدیران و کارشناسان پژوهشی نیروگاه اتمی بوشهر در روز دوشنبه 03/04/1398ساعت 10 صبح در سالن همایش­های مرکز رشد علم و فناوری خلیج فارس با سخنرانی آقای دکتر مستی آغاز شد. ایشان در ابتدا با نگاه کلی به منابع تأمین کننده­ی انرژی الکتریکی مورد نیاز بشر و معرفی نیروگاه­های آبی، بادی،  حرارتی، خورشیدی، هسته­ای و غیره پرداختند و آماری از سهم هر یک از این انرژی­ها را در تولید برق در جهان ارائه کردند. در این میان انرژی حاصل از سوخت­های فسیلی بالاترین سهم را در تولید جهانی برق داشته و انرژی هسته­ای و انرژی آبی با %5/16 در رتبه دوم قرار دارند.

با توجه به کاربرد وسیع انرژی حاصل از شکافت انرژی هسته­ای در حوزه ­های متعدد از قبیل تولید انرژی، تأمین حرارت برای تولید برق و گرمایش صنعتی و خانگی، شیرین­سازی آب شور، تأمین نیروی محرکه­ی کشتی­ها و زیردریایی­ ها و تولید رادیوایزوتوپ­ ها جهت کاربردهای پزشکی  و تحقیقات علمی  ضرورت توسعه نیروگاه­ های هسته­ای و دلایل استفاده از انرژی هسته­ای در ایران از مباحث مهم مطرح شده در جلسه بود. در حال حاضر بیش از 440 نیروگاه هسته­ ای از انواع مختلف به منظور تولید برق در جهان  فعال هستند که تنها %1 آن به آسیای میانه اختصاص دارد. با توجه به افزایش قابل توجه قیمت نفت و سوخت­ های فسیلی در بازارهای جهانی، توسعه نیروگاه­های هسته­ ای مورد توجه کشورهای مختلف  مانند ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، روسیه و چین قرار گرفته است.

آقای دکتر مستی در ادامه به چگونگی عملکرد و چرخه ­ی تولید انرژی در نیروگاه­ های هسته­ای شامل استخراج از معدن، تغلیظ و تولید کیک زرد، فرآوری اورانیوم، غنی سازی، ساخت سوخت ، راکتورهای هسته­ ای، بازفرآوری سوخت مصرف شده و پسمانداری اشاره کردند. بارگذاری سوخت در راکتورهای نیروگاه هسته ­ای به صورت مجتمع­های سوخت انجام می­شود. پس از آنکه پودر اورانیوم غنی شده پرس و به شکل قرص تهیه شد تعداد مشخصی از قرص­ها را روی هم در غلاف سوخت قرار داده و یک میله­ ی سوخت ساخته می­شود. دسته­ ای از میله ­های سوخت با آرایشی مشخص تشکیل یک مجتمع سوخت را می­دهند و این مجتمع­ های سوخت در قلب راکتور هسته ­ای بارگذاری می­ شود.

مدیر تحقیق و توسعه نیروگاه اتمی بوشهر با بررسی نحوه­ی عملکرد راکتورها، اصول کار راکتورهای هسته ­ای آب جوشان (BWR)، راکتورهای هسته­ ای آب تحت فشار (PWR) و راکتورهای هسته­ ای سریع زاینده (FBR) را معرفی کردند. بر اساس دسته­ بندی نحوه­ی عملکرد راکتور، راکتورهای نیروگاه اتمی بوشهر راکتورهای تحت فشار (PWR) بوده و بنابراین چرخه ­ی تولید در نیروگاه اتمی بوشهر به صورت دومداره است.

آقای دکتر مستی در بخش دوم سخنرانی خود به بیان فعالیت­ های آموزشی - پژوهشی شرکت بهره­ برداری نیروگاه اتمی بوشهر پرداختند و فهرستی از پژوهش­ های انجام شده و یا در حال انجام مدیریت تحقیق و توسعه ­ی نیروگاه اتمی بوشهر با همکاری دانشگاه ­ها،  مراکز تحقیقاتی و شرکت­ های دانش بنیان استان بوشهر و دیگر استان­ های ارائه کردند.

بخش پایانی جلسه به پرسش و پاسخ نخبگان و مدیران پژوهشی نیروگاه اتمی بوشهر اختصاص یافت و آقای دکتر آذین رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر به لزوم همکاری­ های پژوهشی مستعدین برتر و نیروگاه اتمی بوشهر در حوزه­ های مختلف به ویژه حوزه ­های اقتصادی و زیست محیطی اشاره کردند.


تاریخ انتشار : 1398/03/29
کد : 100
تعداد بازدید: 163

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                  آدرس: بوشهر - خیابان شهید مطهری - خیابان فرهنگ - بنیاد نخبگان استان بوشهر

                                                   تلفکس: 33559789(077)