پنج شنبه 1 اسفند 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در مشهد
کارگاه آموزشی «مهارت ارتباط مؤثر» برگزار شد

کارگاه آموزشی «مهارت ارتباط مؤثر» با هدف توانمندسازی مستعدان‌برتر به‌همت بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامه سلسله کارگاه‌های آسیب‌های فردی و اجتماعی استعدادهای‌برتر، اولین جلسه «کارگاه آموزشی مهارت‌های ارتباط مؤثر» با حضور نخبگان و استعدادهای‌برتر به‌همت بنیاد نخبگان استان خراسان‌رضوی در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه پرسشنامه‌ای توزیع شد که میزان توانایی افراد در برقراری ارتباط را مشخص می‌کرد تا پس از پاسخ و تحلیل آن، مخاطبان شناخت بهتری از خود پیدا کنند.

در ادامه، دکتر رجبی؛ روانپزشک و مدرس کارگاه، ضمن تعریف دو مقولۀ مهارت و زندگی، به بیان گام‌های هفت گانه مهارت برقراری ارتباط مؤثر پرداخت. شرکت‌کنندگان نیز برخی از گام‌های هفتگانه را با ایفاء نقش به صورت عملی تمرین کردند.

رجبی از خودآگاهی به‌عنوان یکی از ارکان ارتباط مؤثر نام برد و خودآگاهی را توانایی شناخت و آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قوت، خواسته‌ها، ترس و انزجار دانست و گفت: رشد خودآگاهی به فرد کمک می‌کند تا دریابد تحت استرس قرار دارد یا نه و این معمولاً پیش‌شرط ضروری روابط اجتماعی و روابط بین فردی مؤثر است.

وی افزود: ارتباط مؤثر به فرد کمک می‌کند تا بتواند کلامی و غیرکلامی با فرهنگ، جامعه و موقعیت، «خود» را بیان کند؛ بدین‌معنی که فرد بتواند نظرها، عقاید، خواسته‌ها، نیازها و هیجان‌های خود را ابراز و به هنگام نیاز بتواند از دیگران درخواست کمک و راهنمایی کند چراکه مهارت تقاضای کمک و راهنمایی از دیگران، در مواقع ضروری، از عوامل مهم یک رابطه سالم است.

در ادامه بامحوریت موانع ارتباط مؤثر، تکنیک‌های عملی با نظارت مدرس اجرا شد و مستعدان‌برتر به صورت عملی مشکلات و سختی‌های ارتباط مؤثر را فرا گرفتند

تاریخ انتشار : 1395/11/18
کد : 13
تعداد بازدید: 105

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                  آدرس: بوشهر - خیابان شهید مطهری - خیابان فرهنگ - بنیاد نخبگان استان بوشهر

                                                   تلفن:33580388-077