چهارشنبه 2 مرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

آثار فاخر استاد ایرج صغیری احیاء می شود:
در دیدار رئیس بنیادنخبگان استان بوشهر با استاد ایرج صغیری دارنده نشان درجه یک هنری مطرح شد

به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان رئیس و کارکنان بنیادنخبگان استان بوشهر، رئیس و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و جمعی از فرهیختگان و هنرمندان با استاد ایرج صغیری نویسنده آثار فاخر هنری و دارنده نشان درجه یک هنری دیدار کردند

به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان رئیس و کارکنان بنیاد نخبگان استان بوشهر، رئیس و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و جمعی از فرهیختگان و هنرمندان با استاد ایرج صغیری نویسنده برجسته و ماندگار استان بوشهر و صاحب نشان درجه یک هنری دیدار نمودند.   در این دیدار صمیمی استاد صغیری با مروری از خاطرات گذشته در خلق آثار هنری تاریخچه ای از فرهنگ از یاد رفته استان بوشهر و چگونگی خلق  نگارش آثار هنری خود را بازگو نمودند..

استاد ایرج صغیری متولد اول آذر ۱۳۲۵ در بوشهر کوی شکری، بازیگر، کارگردان، نمایشنامه‌نویس و داستان‌نویس زبر دست کشور است. او با بازی در نقش ابوذر در تئاتری که با همکاری داریوش ارجمند و نظارت علی شریعتی در دانشگاه فردوسی و حسینیه ارشاد اجرا شد، توانست مهارت خود را به نمایش بگذارد و به محبوبیت دست یابد. نمایشنامه «قلندرخانه» از آثار او به عنوان اثر شایسته تقدیر بیستمین دوره جایزه کتاب فصل شناخته شد. استاد ایرج صغیری در سال 1394 از فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران مفتخر به دریافت نشان درجه یک هنری گردید.

آثار نمایشی استاد شامل:کارگردانی فیلم سفر غریب (۱۳۶۵)، نمایش و کتاب قلندرخونه، نمایش کتاب مه پلنگ، نمایش شب شولای عبدالرحمان،  کتاب خالو نکیسا، بنات‌النعش، یوزپلنگ و خلخال شوم است.

چاپ کتاب های جدید استاد، احیای آثار استاد به زبان فارسی وانگلیسی و برگزاری آیین تکریم از استاد با همکاری دانشگاه خلیج فارس، بنیاد نخبگان استان بوشهر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از مهمترین موارد مطرح شده این دیدار بود

تاریخ انتشار : 1398/02/24
کد : 97
تعداد بازدید: 130

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                  آدرس: بوشهر - خیابان شهید مطهری - خیابان فرهنگ - بنیاد نخبگان استان بوشهر

                                                   تلفکس: 33559789(077)