پنج شنبه 15 خرداد 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

بازدید از موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس
بازدید جمعی از مستعدین برتر استان بوشهر به همراه نمایش مستند عروس واژگون صورت گرفت

این بازدید با هدف آشنایی جامع نخبگان و مستعدین برتر بنیاد ملی نخبگان استان بوشهر و سایر علاقه­مندان با پیشینه طب قدیم و تاریخ علوم پزشکی و زیستی استان بوشهر در زمینه‌های مختلف پزشکی و جایگاه آن در جهان پزشکی و همچنین معرفی دستاوردها و پیشرفت­های مکتب پزشکی ایرانی- اسلامی انجام شد.

موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس:

موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس هفتمین موزه دانشگاهی کشور است که به عنوان دومین موزه پزشکی کشور در شورای بین­المللی موزه­ها به ثبت رسیده است. این موزه وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است که با مشارکت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یک مرکز علمی-گردشگری استان بوشهر در عمارت دهدشتی در بافت تاریخی بوشهر ایجاد شده است. بافت تاریخی بوشهر هویت مهم استان بوشهر در عرصه­های مختلف گردشگری و توریستی است. عمارت دهدشتی بوشهر، بنایی به جا مانده از دوران قاجار است که مساحتی از آن به موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس اختصاص داده ده است.

ساماندهی شبکه همکاری­ های منطقه ­ای و بین المللی در عرصه­ های تاریخ پزشکی، نمایش دینامیک سیر تحول و تکامل پزشکی در منطقه خلیج فارس در دوره­های گوناگون تاریخی، گردآوری، نگه­داشت و نمایش یادمان­های تاریخ پزشکی ایران در خلیج فارس، معرفی و شناساندن پزشکان و ارائه دهندگان سلامت در طول تاریخ در منطقه خلیج فارس از اهداف راه­اندازی موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس می­باشد.

در موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس، اشیاء با ارزش تاریخی از دوران ایلامیان تا قرن اخیر از جمله تجهیزات و ست­های جراحی، دندان پزشکی، دامپزشکی، گیاهان دارویی خلیج فارس، جانوران گوناگون، مدارک و البسه فارغ­التحصیلان پزشکی استان، اسناد مکتوب، عکس، نسخ خطی و چاپی، کتب درسی قدیم و تنوع بالایی از فعالیت­های پزشکی و روش­های طبابت قدیم در استان بوشهر و به همت پروفسور ایرج نبی پور به نمایش گذاشته شده است.

مستند عروس واژگون به معرفی و بررسی نحوه­ی زیست و چرخش زندگی یک نوع عروس دریایی خاص به نام عروس واژگون که در کف دریا به صورت واژگون می­ماند، می­پردازد. این مستند با تلاش های پژوهشی دکتر ایرج نبی­ پور، به کارگردانی و تهیه کنندگی و تدوین آقای رشاد بالف، گویندگی آقای رامتین بالف، به همت پژوهشگران و همکاری سازمان­هایی چون مرکز تحقیقات زیست فناوری دریایی پژوهشکده علوم  پزشکی خلیج فارس، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بنیاد رشد و اندیشه سازندگی و بنیاد نخبگان استان بوشهر تهیه شده است.

تاریخ انتشار : 1398/06/23
کد : 23
تعداد بازدید: 169

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
                  آدرس: بوشهر - خیابان شهید مطهری - خیابان فرهنگ - بنیاد نخبگان استان بوشهر

                                                   تلفن:33580388-077