بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/07/02 - 09:43
  • - تعداد بازدید: 81
  • - تعداد بازدیدکننده: 74
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مدیریت بحران کمبود آب

شیوه‌ی آبیاری زیر سطحی

اعضای کارگروه تخصصی و توسعه فناوری های آب و محیط زیست بنیاد نخبگان استان بوشهر در راستای طراحی راهکارهایی جدید برای مدیریت بحران کمبود آب، طی حضور در یکی از مراکز باغداری و کشاورزی در استان فارس، پروژه آبیاری زیرسطحی که برای درختان مثمر اجرا شده بود را بازدید و بررسی کردند.

به منظور تعامل و هم افزایی و آشنایی با پروژه های فناورانه کشور، اعضای کارگروه تخصصی و توسعه فناوری های آب و محیط زیست  بنیاد نخبگان استان بوشهر در راستای طراحی راهکارهایی جدید برای مدیریت بحران کمبود آب استان بوشهر با تمرکز بر تغییر در شیوه‌ی آبیاری در کشاورزی، طی حضور در یکی از مراکز باغداری و کشاورزی در استان فارس، پروژه آبیاری زیرسطحی که برای درختان مثمر اجرا شده بود را بازدید و بررسی کردند.

طبق بررسی‌های اولیه، مصرف آب درختان انار این باغ به روش سنتی، حدود 170 متر مکعب در طول دوره‌ی آبیاری بوده که با اجرای طرح آبیاری زیرسطحی، حجم آب مصرفی این درختان به حدود 3 متر مکعب در کل دوره‌ی آبیاری کاهش پیدا کرده است.

در این روش آبیاری، با قرار گرفتن شبکه‌ی توزیع آب در عمق حدود 70 سانتی‌متری خاک، از طرفی تبخیر آب که در سطح خاک رخ می‌دهد، به حداقل رسیده و از سوی دیگر با تغذیه‌ی مستقیم ریشه توسط شبکه زیرسطحی و نشت آرام و مستمر آب برای گیاه، نیاز آبی درخت با کم‌ترین پرتی در دسترس ریشه قرار خواهد گرفت. همچنین به دلیل جاری نشدن آب در سطح خاک، رویش علف‌های هرز هم نزدیک به صفر خواهد بود.

با توجه به مشکلات متعددی که باغداران و نخلداران استان، هر ساله بر اثر تنش‌های آبی به آن دچار می‌شوند، تغییر شیوه‌ی آبیاری و بهینه‌سازی مصرف آب کشاورزی، ضرورتی انکارناپذیر به نظر می‌رسد. امید است با همکاری هر چه بیشتر کشاورزان با مجموعه‌های علمی و نخبگانی، راهکارهای نوینی که در سطح کشور و دنیا برای عبور از بحران مدیریت آب به کار گرفته شده است، در استان ما هم در حوزه‌ی کشاورزی و نخیلات استفاده شود تا شاهد حفظ منابع حیاتی آب استان و کشور باشیم.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 161296
کلمات کلیدی
مدیر بوشهر
خبرنگار

مدیر بوشهر

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید