تازه ها

جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

اعطای جایزه علمی پروفسور مشفقیان به دانشجویان بوشهری/ دکتر آذین: دو جایزه علمی دیگر به نام پروفسور حمیدی و پروفسور نبی پور اجرا می شود مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

مراسم اهدای جوایز برگزیدگان دومین مرحله طرح امید آفرین جایزه علمی پروفسور مشفقیان با حضور مسئولین دانشگاه خلیج فارس، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان بوشهر و پروفسور مشفقیان در تالار فردوسی دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان بوشهر، پروفسور محمود مشفقیان در این نشست با تقدیر از حمایت ها و همکاری های دانشگاه خلیج فارس و بنیاد نخبگان استان بوشهر گفت: امروز روز قدردانی از دانشجویانی است که با همت و تلاش خود موفق به دریافت این جایزه شده اند، من سهم بسیار کوچکی در آن دارم و بیشترین سهم متعلق به مجموعه دانشگاه است.
وی با بیان اینکه تعداد دیگری از خیرین در این جایزه مشارکت دارند گفت: من خودم را متعلق به این دانشگاه می دانم و امیدوارم این طرح الگویی باشد برای سایر دانشگاه ها تا دانشجویان با آرامش بیشتر به تحصیل علم و فتح قله های موفقیت بپردازند.
رئیس دانشگاه خلیج فارس در این جلسه با تقدیر از حمایت های پروفسور مشفقیان از دانشجویان مستعد گفت: ایشان از پایه گذاران دانشگاه خلیج فارس هستند و حق زیادی به گردن شهر ما دارند و با طرح امیدآفرین این حق را تکمیل کردند.
دکتر عبدالمجید مصلح با اشاره به جریان سازی علم آموزی و پژوهش محوری جایزه پروفسور مشفقیان گفت: فراتر از بعد مادی، پیامد این جایزه ایجاد جریانی است که در آن علم ارزش می شود و به نوعی، علم که در جامعه ما در حاشیه قرار گرفته بود دارای جایگاه و منزلت می شود و نهایتاً باعث توسعه علمی و کارآفرینی و حل مشکلات استان و کشور خواهد شد.

وی اضافه نمود: خیرین حوزه علم و فناوری به شخص کمک نمی کنند بلکه به علم و پژوهش کمک می کنند که برآیند نمایی بسیار بالایی در همه عرصه های کشور دارد.
رئیس دانشگاه خلیج فارس تولید مدیران شایسته برای کشور را یکی از پیامدهای جوایز علمی خیرین دانست و خاطر نشان ساخت: یکی از پیامدهای این جایزه تربیت نسل شایسته برای کارآفرینی و توسعه کشور خواهد بود که قطعاً در وهله نخست سودش به فرزندان ما خواهد رسید.
دکتر مصلح با اشاره به فعالیت های خیریه در قالب بنیاد خلیج فارس و انجمن دانش آموختگان دانشگاه خلیج فارس گفت: در تلاش هستیم که کارآفرینان برجسته و بازرگانان بین المللی استان که از خیرین هستند را به دانشگاه بیاوریم که صرف حضورشان در دانشگاه به دانشجویان ایده می دهد و از جنبه مالی با منفعت تر است.
وی اذعان نمود: اگر شرکت های صنعتی بیایند کنار دانشگاه، بسیاری از مشکلات جامعه برطرف می شود و جریان اقتصادی فناوری ایجاد می شود.
رئیس بنیاد نخبگان استان نیز در این نشست با اشاره به جایزه های علمی که در بنیاد نخبگان استان بوشهر تصویب شده است گفت: امسال دومین مرحله طرح امید آفرین با جایزه علمی پروفسور مشفقیان اجرا شد و از سال آینده دو جایزه علمی دیگر در حوزه علوم انسانی و پزشکی با حمایت بنیاد رشد و اندیشه سازندگی و به نام پروفسور حمیدی و پروفسور نبی پور دو تن از نخبگان استان بوشهر اجرایی خواهد شد.

دکتر رضا آذین افزود: شبکه خیرین حامیان نخبگان با حمایت معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در حال اجرایی سازی است و جوایز مختلفی با الگوبرداری از مدل جایزه امیدآفرین در استان های مختلف کشور تعریف شده است.
وی گفت: الگوهای مختلفی برای حمایت خیرین از نخبگان و استعدادهای برتر مطرح شده است که یکی نامگذاری جوایز به نام افراد و دیگری به نام بنیادها و تشکل هاست، حمایت ها نیز به چند صورت می تواند باشد یکی اینکه کمک هزینه مستقیم مالی با پایش پیشرفت تحصیلی دانشجویان مورد حمایت صورت می گیرد و دیگری براساس پژوهش های دانشجو.
رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر با بیان اینکه خیرین می توانند از کارآفرینی و توسعه شرکت های دانش بنیان که توسط افراد مستعد اداره می شود حمایت کنند خاطر نشان ساخت: محدودیتی در این جوایز نیست و در هر مقیاسی و با هر میزان کمکی می توان جوایز جدید را تعریف نمود.
دکتر مهناز جوکار رئیس اداره استعدادهای درخشان دانشگاه خلیج فارس نیز در این نشست با بیان اینکه هدف از طرح امیدآفرین جذب و پرورش استعدادهاست گفت: در دانشگاه ورودی خوبی نداریم ولی می خواهیم خروجی خوبی داشته باشیم و آنها در استان جذب کنیم.
وی با بیان اینکه می خواهیم جایزه امیدآفرین را در رشته های دیگر گسترش دهیم اذعان نمود: جایزه پروفسور مشفقیان در حوزه مهندسی شیمی و نفت مطرح شده است و خیرین می توانند در سایر رشته ها ورود پیدا کنند.

رئیس اداره استعدادهای درخشان دانشگاه خلیج فارس درخصوص روند اجرایی جایزه پروفسور مشفقیان گفت: دوره اول جایزه توسط بنیاد نخبگان اجرا شد و در دوره دوم با توجه به محول شدن مسئولیت اجرای جایزه به دانشگاه از بهمن ماه 94 فراخوان جایزه منتشر شد و 13 نفر از دانشجویان مستعد برای دریافت جایزه نام نویسی کردند.
دکتر جوکار افزود: بعد از بررسی امتیازات، 5 نفر از بین متقاضیان انتخاب شدند که 1 نفر در مقطع دکتری، 1 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 3 نفر در مقطع کارشناسی هستند.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان بوشهر نیز در این نشست با ارائه گزارشی از تلاش های کمیته امداد در توانمندسازی فکری، فرهنگی و اقتصادی خانواده های تحت پوشش گفت: با توجه به ارتباطات خوبی که با دانشگاه ها و مدارس استان داریم افراد مستعد نیازمند را شناسایی و حمایت می کنیم، بیش از 1000 دانشجو تحت پوشش حمایت های کمیته امداد هستند که هزینه های تحصیلی آنها پرداخت می شود.


احمد لطفی افزود: رسالت اول ما توانمندسازی جامعه تحت پوشش است و رسالت دوم ما توسعه فرهنگ انفاق و احسان در جامعه است، جایزه پروفسور مشفقیان یکی از بهترین نمادهای وفاق و همبستگی اجتماعی است و باید در ابعاد بزرگتر در سطح جامعه مطرح شود.
وی با بیان اینکه باید صدها خیر مانند پروفسور مشفقیان شناسایی و جوایز متعدد علمی در استان تعریف شود اذعان نمود: باید زمینه را برای حمایت دانشگاه و دانشجو ایجاد کنیم و ما هر چقدر که بتوانیم برای حضور خیرین در دانشگاه تلاش می کنیم.
لطفی در پایان گفت: باید بین مدرسه و دانشگاه ارتباط برقرار کنیم و استعدادهای برتر را در مدارس شناسایی و تا دانشگاه حمایت کنیم.
در پایان این جلسه دانشجویان برگزیده جایزه پروفسور مشفقیان، جوایز خود را از دستان ایشان دریافت نمودند.

 

اخبار بنیاد ملی نخبگان