تازه ها

جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

برگزاری اجتماع نخبگان پژوهش استان بوشهر/ لزوم ایجاد زمینه ماندگاری نخبگان در استان/ استاندار: جذب نخبگان و متخصصان در بوشهر نیازمند افزایش کیفیت زندگی است مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

نشست هم اندیشی پژوهشگران و نخبگان استان بوشهر به مناسبت هفته پژوهش با حضور استاندار، روسای دانشگاه ها و سازمان های علمی، پژوهشی و صنعتی استان بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان بوشهر، استاندار بوشهر در این نشست گفت: جذب نخبگان و متخصصان در بوشهر نیازمند افزایش کیفیت زندگی است.

مصطفی سالاری اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم بخشی از مشکلات را از پیش پای استان برداریم، توقعات متقابل است و با همت و خرد جمعی و به تدریج حل می شود.

وی با بیان اینکه کسب علم سختی، مشقت و سخت‌کوشی و استقامت می‌خواهد، اضافه کرد: کار پژوهشی بسیار طاقت فرسا است و زمان زیادی می‌برد تا بتوان از نتیجه آن استفاده کرد. برای حل مشکلات پژوهش باید استقامت بالای داشته باشیم.

تکریم دانشگاه و دانشجو

استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: از روز اول حضور در مسئولیت، یک وظیفه برای خودم معین کردم و آن هم تکریم دانشگاه و دانشجو بود ولی به این منزله نیست که ادعا کنیم همه مشکلات را حل کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه ۱۲.۵ میلیارد تومان مصوبات سفر رئیس جمهوری به حوزه علم اختصاص داده شد، ادامه داد: آیا به اندازه دیگر استان‌های کشور از صندوق نوآوری و شکوفایی مطالبه کرده ایم؟ با آنها جلسه داشتیم می گفتند از بوشهر کسی مراجعه نکرده است. باید با هم حرکت کنیم و مطالبه گری و پیگیری کنیم که بسیار موثر است.

لزوم تشویق درس‌خوان‌های استان

سالاری بیان کرد: هر استانی بهتر پیگیری کند سهم بیشتری می‌گیرد، آیا از ظرفیت‌هایمان بیشترین استفاده را کرده‌یم؟ اگر سهمیه‌ها را برداریم ورودی دانشگاه خلیج فارس کمتر از ۱۰ درصد می‌شود و کسانی که بدون سهمیه آمده‌اند قطعا جایگاه علمی بالاتری خواهند داشت.

وی افزود: ما به دهیاران پیشنهاد کردیم درصدی از آلایندگی شرکت‌های نفتی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد به آموزش اختصاص داده شود و به معلمان و دانش آموزان برتر جایزه دهید و بخشی هم صرف کیفیت آموزش شود و هر کسی که وضعیت علمی بهتری دارد در جامعه برجسته شود.

استاندار بوشهر ادامه داد: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان حق آلایندگی به دهیاری‌ها داده‌ایم و می‌گوییم ۱۰ تا ۱۲ درصد خرج برجسته‌کردن برگزیدگان تحصیلی و علمی شود ولی استقبال نمی‌کنند؛ حداقل در ۳۰۰ جلسه راهکارها را تکرار کرده‌ایم.

تجار بوشهر در توسعه علمی استان همراهی کنند

وی افزود: اگر نیروی انسان توانمند داشته باشیم از نفت و گاز و پتروشیمی سهم بیشتری خواهیم گرفت و اگر نداشته باشیم نیروهای ما نهایتا در حراست و نگهبانی شرکت های نفتی مشغول خواهند شد. نیروی انسانی باکیفیت باید تولید شود تا سهم نیروهای کیفیمان در شرکت‌های نفتی بیشتر شود.

سالاری گفت: تجار ما در ۱۰۰ سال پیش با حمایت مالی مدرسه سعادت را ایجاد کردند، کلاس‌های زبان و ریاضی در بوشهر برگزار می‌کردند و حداقل برای نیاز خودشان مسئولیت اجتماعی را ایفا می کنند ولی تجار و بازرگانان امروز حاضر نیستند برای فرزندان این استان هزینه کنند.

وی اظهار داشت: محورهای پژوهشی با توجه به مزیت‌ها و مسائلی که در استان داریم طراحی شوند، کارگروه‌های تخصصی پژوهشی استان را امسال با توجه به مزیت‌های استان تشکیل می‌دهیم. باید تعداد شرکت‌های دانش بنیان در استان افزایش پیدا کند تا سهم بیشتری از صندوق نوآوری و شکوفایی گرفته شود.

بوشهر حتی یک تخت بستری خصوصی ندارد

استاندار بوشهر اضافه کرد: باید دانشگاهیان صدای بوشهر را در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌های نفتی بلند کنند، درمقابل مشکلات و دردهایی که این شرکت‌ها برای استان ایجاد کرده‌اند باید کمک و توجه کنند.

وی بیان کرد: در چند محور پژوهشی باید تمرکز کنیم و کیفیت پژوهش را در آن محورها بالا ببریم. یک مدرسه غیرانتفاعی باکیفیت قابل رقابت با مدارس نمونه در استان نداریم.

سالااری افزود: در تهران ۵۰ مدرسه اول خصوصی هستند و هزینه‌های کلانی را می‌گیرند. هنوز در بوشهر یک تخت بستری خصوصی نداریم، علیرغم اینکه دانشگاه علوم پزشکی برای دادن مجوز اعلام آمادگی کرده است. باید در استان سطح و کیفیت بالاتر زندگی ایجاد کنیم تا نخبگان و متخصصین بمانند.

پژوهش‌های ما هدفمند نیست

نخبه تحت پوشش بنیاد نخبگان استان بوشهر نیز گفت: پژوهش‌های ما هدفمند نیست، استانداری می‌تواند نقش بزرگی را ایفا کند واتاق های فکری ایجاد شود و اولویت ها مشخص شود و در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.

دکتر جواد خداویسی اضافه کرد: در صنعت آب اولویت‌ها در ادارات تعریف می شود، شاید بار علمی زیادی نداشته باشد، و این اولویت ها به پژوهشگر دیکته می شود و  بعد از چند سال کتابچه ای می شود در کتابخانه و هیچ استفاده‌ای ممکن است نداشته باشد.

وی بیان کرد: دفتر آموزش و پژوهش استانداری کارگروه های که ایجاد کرده بود و  بعد از مدتی رها شد و باید فعال و پاسخگو شوند؛ می‌توانیم پژوهش‌های مفیدتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: بنیاد نخبگان فعالیت‌های خوبی در این حوزه انجام داده و با ارتباطی که با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری دارد می‌تواند راهگشا باشد ولی باز هم نیاز است کار جمعی بین همه دستگاه‌ها انجام شود.

زمینه ماندگاری نخبگان در استان فراهم شود

دانشجوی برگزیده جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان نیز گفت: سرمایه واقعی دانشگاه‌های استان دانشجویانی هستند که کف دانشگاه کار می‌کنند، برخی‌ها هم لیبل می‌خورند و می گویند استعداد هم دارند، ما مستعد شناخته شدیم ولی بعداز آن چه می‌شود؟

محمد محمدی باغملایی اضافه کرد: مثل خیلی از دوستانم می‌توانم خداحافظی کنم و بروم؛ ترتیب اثری بدهید و به دانشگاه توجه شود تا نخبگان در استان بمانند، کمترین بعد مسافت را دانشگاه خلیج فارس با بزرگترین مجتمع گازی دنیا دارد.

وی بیان کرد: حدود ۱۵ میلیارد تومان در مجتمع‌های پتروشیمی خرج تغذیه می‌شود؛ چه اشکالی دارد که بخشی از این هزینه‌ها خرج دانشجویان شود.

این نخبه علمی افزود: همیشه وسوسه می‌شوم که بروم کانادا، توان و فرصت آن را هم دارم، چند نفر دانشجوی مستعد که بیشتر نیستند چرا حمایت نمی‌شوند، چرا استاندار جلسات نفتی را در دانشگاه برگزار نمی‌کند؟ خوشحالم که استاندارمان بومی است و دانشگاهی هستید؛ از شما توقع بیشتری داریم، شما بیشتر به دانشگاه بیایید، دوره های کارآموزی برای ما بگذارید و آنها در تصمیم‌گیری‌های شما شرکت کنند و یاد بگیرند.

وی با بیان اینکه می توانید خیرین را به سمت دانشگاه هدایت کنید، ادامه داد: دانشگاه مشکلات زیادی دارد، پروفسور مشفقیان یک خیر بومی است که ضعف‌ها را می‌داند و به دانشجویان کمک می کند، از ساختمان بنیاد نخبگان مشخص است که چقدر به دانشجویان بها داده می شود، عزیزانی که واقعا دارند تلاش می‌کنند لیاقتشان بیشتر از این ساختمان است، می شود مجتمع‌های انرژی یک درصد را به امر پژوهش اختصاص دهند.

اعتماد به نخبگان بومی ایجاد شود

فناور برتر استان و مخترع سطح ۲ تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان و مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرمان افزار دقیق نیز در این نشست خطاب به استاندار بوشهر گفت: آیا کارگروه تحقق اقتصاد مقاومتی جلساتی با شرکت‌های پارک داشته؟ آیا شما مشاوری در امور نخبگان و دانش بنیان دارید؟ آیا سیاست های تحقق اقتصاد مقاومتی در استان محقق شده است؟

احمد موذنی در ادامه با بیان اینکه آیا بسته های حمایتی از نخبگان و فناوران در استان مصوب شده و آیا صنایع استان به نخبگان و شرکت های دانش بنیان استان توجه می کنند، افزود: جواب خیر است؛ متاسفانه این باور وجود دارد که بوشهری‌ها نمی‌توانند.

وی با بیان اینکه صنعت نفت ما مایل به برندهای خارجی و نمایندگی شرکت‌های تهران است، ادامه داد: محصولی های‌تک را به راحتی محصولی آمریکایی را ۱۵ برابر قیمت خرید کردند. این اعتماد به شرکت های بومی از کجا باید شروع شود،

موذنی افزود: من سه استاندارد ملی در زمینه وزارت نفت تدوین کرده‌ام، باید جلسات پیوسته با نخبگان و فناوران در دستور کار قرار گیرد. بسته های حمایتی از نخبگان و فناوران باید داده شود. من به عنوان فناور برتر استان شناخته شدم، فقط یک لوح تقدیر به لوح تقدیرهای دیگرم اضافه شد، توقع پول ندارم، ولی باید حمایت شویم.

رئیس دانشگاه امام خامنه‌ای بوشهر: توجه مناسبی به دانشگاه‌های کارآفرین در استان بوشهر نمی‌شود

رئیس دانشکده فنی امام خامنه‌ای بوشهر گفت: توجه مناسبی به دانشگاه‌های کارآفرین در استان بوشهر نمی‌شود.

اکبر منصوری نسب اظهار داشت: جایگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای در توسعه اشتغال استان بوشهر جایگاه مطلوبی است.

وی ادامه داد: از لحاظ جمعیت دانشجویی دو هزار و ۲۱۵ دانشجوی فعال داریم و دومین دانشگاه استان هستیم ولی از لحاظ شناخت جایگاه مطلوبی نداریم و سیطره بعضی از دانشگاه‌های استان باعث شده این دانشگاه دیده نشود.

رئیس دانشگاه امام خامنه‌ای بوشهر اضافه کرد: ما یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین هستیم ولی در مراسم هفته پژوهش جایگاه ما در پژوهش و فناوری نادیده گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه برخی رشته‌های ما از لحاظ اشتغال در استان بالای ۹۰ درصد است، خاطرنشان کرد: تحولات خوبی در این دانشگاه ایجاد شده است ولی همانطور که برنامه ششم به کارآفرینی توجه شده در استان توجه نشده است.

منصوری‌نسب افزود: چند درصد از پژوهش‌ها تولید ثروت کرده و به توسعه استان کمک کرده است؟ باید نگاهمان تغییر کند، جلسات دفاع ارشد و دکتری خلوت‌ترین جلسه است، کدام صنعت از این پژوهش‌ها حمایت می‌کند و باید این نگاه تغییر کند.

تیم‌های تحقیقاتی در استان تشکیل شود

یکی از دانشمندان برجسته کشور در حوزه شیمی و از دانشمندان برتر یک درصد جهان در این نشست گفت: در طی سال‌های اخیر زیرساخت‌های پژوهشی دانشگاه‌های ما تا حدودی پیشرفت داشته ولی راه زیادی داریم تا به استاندارد جهانی نزدیک شویم.

دکتر خدابخش نیکنام اضافه کرد: برخی دستگاه‌های مورد نیاز دوره دکتری در استان نیاز است که در حال حاضر موجود نیست. برای ادامه روند دچار مشکل هستیم و دانشگاه خلیج فارس به تنهایی توان خرید این دستگاه‌ها را ندارد. انتظار داریم استانداری از این موضوع حمایت کند.

وی ادامه داد: باید چند محور پژوهشی با اولویت دریا، نفت و گاز و شیرین کردن آب مد نظر قرار بگیرد و در استان بوشهر به این حد برسیم که استانمان یک سبک داشته باشد.

این استاد دانشگاه افزود: باید تیم‌های تحقیقاتی با اولویت‌های استان تشکیل دهیم که یا مجزا و یا موازی از جنبه های مختلف کار کنند و بعد هم افزایی شود. امیدواریم بعد از چند سال استان ما صاحب سبک شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان بوشهر: پژوهش‌های استان بوشهر بومی‌سازی شود

رئیس دانشگاه فرهنگیان بوشهر با بیان اینکه پژوهش‌های فعلی در استان ما خیلی بومی نیستند، گفت: پژوهش‌های استان بوشهر بومی‌سازی شود.

اکبر مولایی اظهار داشت: پژوهش می‌تواند در زمینه تربیت نیروی انسانی باشد؛ ما ۲۰۰ هزار دانش آموز در استان داریم، آیا آموزش های ما بهینه است؟ در پژوهش هایمان چیزی در این زمینه نمی‌بینم.

وی با اشاره به اینکه چهار دانشگاه عربستان طی سال‌های اخیر رتبه زیر ۱۰۰ دانشگاه‌های دنیا را کسب کرده‌اند، بیان کرد: با پولی که دارند پژوهشگرانی از دنیا کسب می‌نند و رنک آنها بالا می رود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان بوشهر تصریح کرد: پژوهش در جنوب کشور یک امر نوپا است؛ برای کار بنیادی در دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش پژوهش‌سرای دانش آموزی را داریم که کار آنها آموزشِ پژوهش است.

وی ادامه داد: اگر بناست کار اساسی در پژوهش رخ بدهد نباید به چند پژوهشگر دانشگاه‌ها تکیه کنیم بلکه باید به صورت بنیادی کار کرد، باید ۲۰۰ هزار نفر دانشجو در زمینه پژوهش، آموزش ببینند.

مولایی اضافه کرد: پیشنهاد می کنم پژوهش را معطوف به علوم پایه نکنیم و باید در زمینه علوم انسانی هم پژوهش کنیم. پژوهش‌های فعلی در استان ما خیلی بومی نیستند، پژوهش‌ها بومی‌سازی شوند.

وی با بیان اینکه پژوهش در حوزه تولید و صنعت خلاصه نشود، افزود: به فرهنگ آموزش و پژوهش در جامعه کمک شود و در یک بازه ۱۰ تا ۱۵ ساله نیازهای پژوهشی استان را از بین پژوهشگرانی که تربیت می شوند تامین کنیم.

 

پژوهش‌های استان بوشهر مسئله محور نیستند

علی پاکیزه عضو هیئت علمی داننشگاه دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز در این نشست اظهار داشت: درخصوص مسائل و مشکلات پژوهش‌های علوم رفتاری پیشنهاد دارم. برخی مسئولین فرهنگی یافته های علمی را با بیان اینکه غربی هستند قبول ندارند.

وی اضافه کرد: در استان پژوهش هایی که انجام می‌شود مسئله محور نیستند، آخر سال می‌گویند پولی آمده بیایید عنوانی بگیرید و نهایتا پژوهش ارزشمندی تولید نمی شود و انباشت دانش صورت نمی‌گیرد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: اکثر موارد در سازمانی که پژوهش برای آن انجام شده از قبل پژوهش تا بعد آن اتفاق و تغییر خاصی ایجاد نشده است.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم پژوهش‌های علوم انسانی را ساماندهی کنیم باید با آرامش مسئله یابی کنیم، گروه های تخصصی زیر نظر استانداری تشکیل شود و با حضور متخصصین دانشگاهی با سازمان های متصدی مسئال اجتماعی جلسه بگیرند و از دل این جلسات موضوع و مسئله استخراج شود و در طول یکسال پژوهش انجام شود.

پاکیزه خاطرنشان کرد: به جای سفارش کردن این و آن واقعا کار علمی شود. پژوهشگر طی کارگاهی نتایج پژوهش خود را ارائه دهد و بگوید که این پژوهش قرار است چه مشکلی را برطرف کند.

 

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بوشهر: برخی دستگاه‌ها بودجه پژوهشی خود را خارج استان بوشهر خرج می‌کنند

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بوشهر گفت: برخی دستگاه‌ها بودجه پژوهشی خود را خارج استان بوشهر خرج می‌کنند.

اسماعیل کوهگردی  در نشست پژوهشگران برتر استان بوشهر اظهار داشت: آزمایشگاه‌ها نیاز استان است و اگر بخواهیم جزیره ای عمل کنیم باز هم شکست می‌خوریم.

وی اضافه کرد: باید آزمایشگاه مرکزی در قالب شرکت‌های دانش بنیان داشته باشیم؛ ما گام اول را برداشته ایم و قرارداد ایجاد آزمایشگاه در مقیاس کوچک را امضا کرده‌ایم ولی نیاز به مجوزهای لازم از دستگاه‌های مربوطه داریم.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بوشهر ادامه داد: معاونت علمی ریاست جمهوری می‌تواند در این زمینه به دانشگاه‌ها کمک کنند؛ باید به دانشگاه‌ها نگاه ویژه شود.

وی بیان کرد: در استان‌های دیگر مراکز تحقیقاتی متعدد دارند، در استان ما کم‌کاری شده، برای برقراری ارتباط با جامعه و بنگاه های تولیدی به این مراکز نیاز داریم. تا پایان امسال ۳ مرکز تحقیقاتی و تا پایان تابستان آینده ۵ مرکز راه‌اندازی می‌کنیم.

کوهگردی افزود: خیلی از اولویت‌های تحقیقاتی دستگاه‌ها، دانشگاه‌های استان نیست؛ فقط یک سازمان در استان حدود ۱۰ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی داشته ولی به دانشگاه‌های خارج استان سپرده می شود در حالی که از کانال‌های دیگری به دانشگاه ما بر می‌گردد و دانشجوی  ما آن را انجام می‌دهد ولی بودجه به دانشگاه دیگر می‌رود.

وی تصریح کرد: هم‌گرایی بین دانشگاه‌ها در سطح استان بوشهر و برقراری این ارتباط با دانشگاه‌های سطح دنیا برای تبادل استاد و دانشجو باید انجام شود.

 

در بحث پژوهش به شدت تخصص زده‌ایم

مهرداد کاروان جهرمی از گروه ریاضی دانشگاه خلیج فارس گفت: در جو عمومی که دارد ساخته می‌شود جایگاه ریاضی و ریاضی محض دارد فراموش می‌شود. ریاضیات در کشور ما علم جوانی است، بنیاد همه مفاهیم ریاضی، مبانی ریاضی و زبان ریاضی است.

وی اضافه کرد: ما ۴۲ سال قبل مجموعه تابع را در ایران شروع کرده‌ایم درصورتی که ۳۰۰ سال سابقه جهانی دارد ولی ما در این سال ها بسیار پیشرفت کردیم . نمونه های بارز آن خانم میرزاخانی است که عضو فرهنگستان علوم آمریکا شده است و از این نوع کم نداریم.

کاروان ادامه داد: ما الان جایگاه خوبی داریم و بسیار پیشرفت کرده‌ایم ولی متاسفانه ما در کشورمان دچار موج زدگی هستیم، ریاضیات جایگاه بسیار بالایی در همه علوم دارد.

وی با بیان اینکه هیچ مزیتی را در علوم نمی تواند پیدا کنید مگر اینکه مدل ریاضی قوی داشته باشد، بیان کرد: متاسفانه در سال های اخیر می‌خواهیم  از هر علمی مستقیم و به فوریت به پول برسیم. علم ریاضی اینطور نیست، سیاست‌های جدیدی در وزارت علوم در حال پیگیری است که بنیاد ریاضی را نابود می کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: برای خرید لایسنس نرم افزار جستجوی حرفه‌ای در حوزه ریاضیات تحت وب به ۴۰۰ دلار بودجه در سال نیاز داریم که نتوانسته‌ایم آن را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: اقتصاد کشور ما بیمار است و متکی هستیم به نفت، روزی که به طور طبیعی نفت تمام خواهد شد صنعت به دانشگاه رو خواهد کرد.

کاروان تاکید کرد: در بحث پژوهش به شدت تخصص زده‌ایم، ذات علم مشاهده دقیق است و هر کسی که مشاهده دقیق داشته باشد و انگیزه داشته باشد می تواند پژوهش کاربردی انجام دهد.

صرف مقاله چاپ کردن هنر نیست

بیوشیمیست دانشگاه علوم پزشکی نیز گفت: یک آزمایشگاه مرکزی داشته باشیم که هم دانشگاه خلیج فارس و علوم پزشکی به طور مشترک از آن استفاده کنند. اگر فضای فیزیکی آن تامین شود می‌توان دستگاه‌هایی را تهیه کرد و دانشگاه‌ها از آن استفاده کنند.

دکتر موحد اضافه کرد: ما ایرانی‌ها خیلی خوب هستیم ولی باید کارهایمان مدیریت شود تا خوب نتیجه بدهد. یکی از مشکلات ما کار جمعی است که اصلا در این حوزه خوب عمل نمی کنیم. این خیلی عیب بزرگی در پژوهش است.

وی ادامه داد: ما از اول به فکر این هستیم که چقدر منفعت دارد برایمان. ما باید کاری کنیم که فرزندانمان از نتیجه پژوهش ما شاد باشند. ما باید برای استان کار کنیم، اعتقاد دارم در استانم اگر بتوانم مشکل یک نفر را برطرف کنم این نتیجه خوبی برای پژوهش من است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ساحل استان بوشهر خیلی آلوده است، اظهار داشت: فاضلاب‌هایی که به زیستگاه‌های آبزیان می‌ریزد و ما از میگو و ماهی آن استفاده می کنیم، همه آلوده است؛ آب اینجا مملو از میکروب است.

وی اضافه کرد: استاندار باید کمک کنید بخشی از بودجه استان به پژوهش‌های خلیج فارس و پزشکی تخصیص داده شود. فقط به این بسنده نکنیم که تعداد مقالات ما بالا رفته است. می گویند ایرانی‌ها تقلب کرده‌اند، بیاییم کار خوبی کنیم که به درد جامعه بخورد، صرف مقاله چاپ کردن هنری نیست.

 

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس: زیرساخت پژوهش کاربردی و فناوری در استان بوشهر مهیا شود

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر گفت: زیرساخت پژوهش کاربردی و فناوری در استان بوشهر مهیا شود.

حبیب رستمی اظهار داشت: در حوزه پژوهش و فناوری مشکلات زیادی داریم، پذیرش شرکت های جدید در مرکز رشد را متوقف کرده ایم چون ظرفیت نداریم.

وی اضافه کرد: تعهداتی که استان در زمان تاسیس پارک داشته هیچ کدام عملی نشده است؛ بخشی از زمین‌های ما تغییر کاربری داده شده و به پارک تبدیل شده است. ما متناسب به توجه ای که به این بخش می کنیم باید انتظار داشته باشیم.

رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر خاطرنشان کرد: هیچ توسعه فضا در این سال های اخیر نداشته‌ایم، اگر بحث پژوهش کاربردی و فناوری داریم باید زیرساخت آن مهیا شود.

وی ادامه داد: ما در بخش‌هایی رشد جهشی داشته‌ایم ولی در حوزه زیرساخت کاملا متوقف هستیم؛ ما در استان تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌ایم ولی در تهران بهتر نتیجه می گیریم.

رستمی افزود: با فضای محدودمان ۳۰ نفر بیمه شده داریم. طبق استاندارد صنعت هر نفر ۲۰۰ میلیون پول نیاز دارد. شرکت‌های موجود نمی‌توانند رشد کنند و اگر فضا فراهم نکنیم همین شرکت‌ها هم می‌روند.

محصولات استراتژیک لیبل‌دار شود

عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی نیز گفت: در اکثر کشورها سرمایه‌گذاری در نیروی انسانی به عنوان یک سرمایه گذاری ایمن است ولی در کشور ما جدی دنبال نشده است، باید هفته پژوهش به صورت جدی با حمایت از پژوهشگران دنبال شود.

دکتر گلستانه اضافه کرد: این سرمایه‌ها برای آینده استان بسیار اثرگذار هستند. چالش های زیادی در بخش کشاورزی به خصوص اقلیم داریم. یکی از مهمترین ها امنیت غذایی و محصول سالم است ولی کار کردن در این حوزه سخت است و کارهای اندکی انجام شده است.

وی با بیان اینکه محصولات استراتژیک استان سبزی و صیفی است، افزود: آزمایشگاه تعیین باقیمانده سموم از مشکلات ما در استان است، کمیته ای باید ایجاد شود و محصولات استراتژیک مان لیبل‌دار شود مثل خرما گوجه سبزی و صیفی.

عضو هیئت علمی پژوهشکده کشاورزی گفت: بخش بازرگانی استان باید وارد کار شود و محصولات را به صورت تضمین شده بخرد که تاثیر زیادی در ایجاد امنیت غذایی استان خواهد داشت.

 

لزوم اولویت‌بندی تجهیز زیرساخت‌های پژوهشی

عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس نیز گفت: باید اولویت‌بندی برای تجهیز زیرساخت‌های پژوهشی انجام شود و اگر این تجهیز انجام نشود نمی‌توان پروژه‌های در سطح ملی را در استان انجام داد.

دکتر احمد کشاورز اضافه کرد: همچنین به دلیل کمبود فضا نمی توانیم فعالیت پژوهشی مناسبی داشته باشیم. استاندار برای تهیه زمین حمایت کند.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط پژوهشی مناسبی بین دانشگاه خلیج فارس و علوم پزشکی وجود ندارد. با توجه به تخصص‌های موجود در دو دانشگاه می‌توان پژوهش های مشترک خوبی را انجام داد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: باید ساز و کار آن ایجاد شود و نتایجی که ارائه می‌شود در حوزه سلامت و پزشکی و زمینه‌های فعال در دانشگاه خلیج فارس کاربرد داشته باشد.

وی اظهار داشت: تقاضاها در حوزه پژوهش به صورت روتین به دانشگاه ارائه نمی‌شود، باید ساز و کاری ایجاد شود تا دفتر آموزش و پژوهش استانداری درخواست‌ها را از ادارات جمع آوری کند و بین دانشگاه ها و مجموعه هایی که می توانند کمک کنند توزیع شود.

رئیس دانشگاه پیام نور بوشهر: زمینه مشارکت بخش خصوصی در ایجاد پژوهشکده در بوشهر فراهم شود

رئیس دانشگاه پیام‌نور استان بوشهر: زمینه مشارکت بخش خصوصی در ایجاد پژوهشکده در بوشهر فراهم شود.

دکتر  محمدرضا بحرانی اظهار داشت: ما همه نگاهمان زیرساختی است، اگر فقط به توسعه زیرساخت ها فکر کنیم و به ساختارهای جدید فکر نکنیم آن محصول جدیدی که باید پژوهش تحویل جامعه بدهد نمی رسیم.

رئیس دانشگاه پیام‌نور استان بوشهر اضافه کرد: باید بخش خصوصی هم مدنظر قرار گرفته شود؛ بدون توسعه انسانی توسعه اتفاق نمی افتد.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم همه کمبودها در علوم مختلف در علوم انسانی به شدت ضعف داریم و کمترین ساختارها را در بخش دولتی و خصوصی نداریم.

بحرانی افزود: پیشنهادم ایجاد ساختاری برای مشارکت بخش خصوصی برای ایجاد پژوهشکده‌ها با توجه به نیاز استان است.

 

امال هیچ حمایتی از پژوهشگران نشد

عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس گفت: پارسال به پژوهشگران ویژه قول ۵۰ میلیون تومان گرنت شده بود که هیچ چیزی تخصیص داده نشد، سکه های پارسال آنها یک ماه پیش توسط دانشگاه خلیج فارس داده شد.

تهمینه جلالی ادامه داد: امسال هیچ حمایتی از پژوهشگران نشد، فقط لوح تقدیر داده شد. حق این عزیزان است که جایزه‌ای به آنها داده شود.

وی افزود: شورای پژوهش استان در سال گذشته تا الان تشکیل نشده، فقط یک جلسه با استاندار داشتیم و بعد از آن مسکوت ماند. باید این جلسات را تداوم بدهیم.

 

بودجه تحقیقاتی صنایع درون استان هزینه شود

دانشیار شیلات دانشگاه خلیج فارس نیز اظهار داشت: نگاه مدیریت فعلی در دانشگاه کارآفرین است، ما نه پژوهش را بی‌هدف انجام می‌دهیم و نه دانشجو پروری بی هدف است.

دکتر محمود نفیسی اضافه کرد: نگاه دانشجو ایجاد رشته‌هایی است که در آیند بازار کار ایجاد کند. ما دو مزیت رقابتی داریم، نفت و گاز و پتروشیمی و دریا و اگر این دو مزیت را تقویت کنیم می توانیم از سایر دانشگاه های کشور سبقت بگیریم. اگر این نگاه در دوره‌های گذشته بود ما جایگاه بسیار بهتری در سطح دانشگاه های کشور داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از بودجه‌های تحقیقاتی به خارج از استان سوق داده می‌شود، صنعتی که برای استان بوشهر معضل ایجاد می کند جفاست که بودجه تحقیقاتی آن که باید معضلی از استان را حل کند به استان های دیگر برود.

دانشیار شیلات دانشگاه خلیج فارس تاکید کرد: استاندار به صورت حاکمیتی به دستگاه های استان دستور دهند که بودجه به سمت دانشگاه‌های استان بیاید.

 

اخبار بنیاد ملی نخبگان