تازه ها

جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر: اردوی جهادی آموزشی امید مسیری برای ایجاد عدالت آموزشی در روستاها مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

دکتر رضا آذین در نشست هماهنگی برگزاری اردوی جهادی آموزشی امید که با حضور جمعی از مدیران استانی و دهیاران شهرستان بوشهر در فرمانداری این شهرستان برگزار شد با بیان اینکه اردوی جهادی آموزشی امید هر دو هفته یکبار با حضور دانش آموزان مناطق محروم در مرکز استان برگزار می شود گفت: این رویداد علمی آموزشی به عنوان یکی از طرح های امید اجتماعی با حمایت استانداری بوشهر برگزار خواهد شد و طی آن دانش آموزان روستاهای کم برخوردار استان بوشهر در طول سال تحصیلی در رشته های ریاضی، دانش های نوین و زیست فناوری توسط اساتید ممتاز خانه ریاضیات، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، پارک علمی کودک و نوجوان و نخبگان و استعدادهای برتر تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان آموزش می بینند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان بوشهر، رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر با اشاره به 3 دوره برگزاری اردوی جهادی آموزشی امید برای 200 نفر از دانش آموزان مناطق محروم شهرستان بوشهر گفت: امیدواریم که با اجرای این طرح کمی به ایجاد عدالت آموزشی نزدیک شویم.

دکتر رضا آذین افزود: با توجه به مشکلات و ضعف های آموزش در سطح روستاها، تیم های آموزشی خلاق و متخصص از پارک علمی کودک و نوجوان، دانشگاه علوم پزشکی، خانه ریاضیات و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در حوزه هایی که نیاز دانش آموزان است به آنها آموزش های خلاقانه و نوین می دهند.

وی با بیان اینکه برنامه های آموزشی در سه حوزه ریاضی، زیست شناسی و فیزیک که ضعف بیشتری احساس می شد اجرا می شود، اذعان نمود: در بخش مهارت های نرم و هویت ساز و اخلاق شهروندی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در قالب نمایش های جذاب و شاد به دانش آموزان آموزش می دهند.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر افزود: برگزاری مسابقات قصه نویسی و کتابخوانی، انجام بازدیدهای فرهنگی، علمی و صنعتی، برگزاری اردوی آموزشی تفریحی، بازدید از مراکز علمی مرکز کشور از جمله مجموعه علمی و فناوری عباس آباد، دانشگاه صنعتی شریف، موزه حیات وحش دارآباد و مجموعه علوم و فنون قم برای دانش آموزان این دوره پیش بینی شده است.

دکتر آذین یکی از اهداف برگزاری اردوی جهادی آموزشی امید را تقویت بنیه علمی، بهبود اخلاق شهروندی و بالا بردن توقع دانش آموزان از خودشان ذکر کرد و گفت: باید مسیر را به گونه ای پیش روی دانش آموزان باز کنیم که بتوانند در دانشگاه های معتبر کشور درس بخوانند و به دانشگاه های درجه چندم قانع نشوند.

وی با بیان اینکه در نظر داریم سال آینده برنامه دوست علمی را برای دانش آموزان شرکت کننده در طرح آموزشی امید برگزار کنیم خاطر نشان ساخت: تعداد منتخبی از دانش آموزان در دوره ای با حضور نخبگان برجسته کشور آموزش می بینند و طی یک سال زیر نظر اساتید خود پشتیبانی علمی و آموزشی می شوند.

فرماندار بوشهر: در مسیر علم آموزی هر چقدر هزینه کنیم کم است

فرماندار شهرستان بوشهر در این نشست با تقدیر از بنیاد نخبگان استان بوشهر برای برگزاری اردوی جهادی آموزشی امید گفت: بحث علم و علم آموزی از مواردی است که همه ما باید هر چه در توان داریم برای آن انجام بدهیم و در این زمینه کوتاهی نکنیم.

آقای جمشیدی با اشاره به تأمین هزینه های اجرای طرح جهادی آموزشی امید از محل بودجه 12 درصد آلایندگی نفت که به دهیاری های استان پرداخت می شود گفت: دهیاران پل ارتباطی خوبی بین ما و مردم هستند و علیرغم همه معضلات و مشکلاتی که داشته اند همیشه در کنار دولت هستند و در برنامه ها مشارکت می کنند.

وی در ادامه با مرور مواضع برخی از افراد و گروه های سیاسی گفت: امروز عده ای شادی می کنند که در آمریکا تحریم های ما تمدید شده است، واقعاً باید به حال آنها تأسف خورد، در صورتی که مذاکرات هسته ای تصمیم نظام بود و توسط دولت اجرا شد.

فرماندار بوشهر با بیان اینکه ما باید فارغ از مسائل جناحی و حزبی، با یکدیگر همکاری و همدلی داشته باشیم، اضافه نمود: قبول داریم که دولت مشکلاتی دارد، ولی تیم همراه دولت در استان، دارند با اعتقاد کار می کنند و در این دو سه سال قدم های خوبی برداشته شده است.

جمشیدی خطاب به دهیاران گفت: باید به مردم امیدواری بدهیم و خدمات دولت را منعکس کنیم، خدمات بسیار خوبی که دولت به روستاها انجام داده است را به اطلاع مردم برسانید.

وی با بیان اینکه دهیاران باید از ورود به مسائل جناحی خودداری کنند اذعان نمود: هر کسی که در انتخابات آینده رأی آورد و رهبری تنفیذ نمود همه ما باید تبعیت کنیم، حتی اگر کسی رأی بیاورد که مورد پسند ما نباشد.

فرماندار بوشهر در پایان گفت: من معتقدم در مسیر علم آموزی هر چقدر هزینه کنیم کم است، باید بتوانیم آینده ای برای فرزندانمان رقم بزنیم که کشور را بسازند و باعث توسعه و پیشرفت شوند.

 

معاون امور عمرانی فرمانداری بوشهر:

آموزش اخلاق شهروندی در اردوی جهادی آموزشی امید

معاون امور عمرانی فرمانداری بوشهر نیز در این نشست گفت: سال گذشته اردوی جهادی به صورت پایلوت هر دو هفته یکبار برای 100 نفر از دانش آموزان روستاهای شهرستان بوشهر برگزار شد و براساس نظرسنجی هایی که از دانش آموزان و اولیا به عمل آمد رضایتمندی بالایی از دوره حاصل شد.

مریم قربانی با اشاره به حمایت مسئولین استانی از اجرای طرح گفت: امسال 200 نفر از دانش آموزان روستاهای شهرستان بوشهر تحت پوشش طرح قرار گرفته اند و قرار است با حمایت استانداری 4 شهرستان دیگر نیز تحت پوشش قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه بچه ها در این دوره حس و حال خوبی دارند و احساس می کنند که دیده شده اند، اذعان نمود: دانش آموزان در این دوره علاوه بر برنامه های آموزشی و خلاقیت، با فعالیت های شهروندی و روابط اجتماعی که توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب قصه، نمایش و مسابقه برگزار می شود، آشنا می شوند.

معاون امور عمرانی فرمانداری بوشهر افزود: دانش آموزانی که در این دوره شرکت می کنند، سفیرانی هستند که می توانند آموزه های خود را با همکلاسی های خود در روستا قسمت کنند و آنها نیز در این جهاد شریک شوند.

رئیس خانه ریاضیات استان بوشهر:

دانش آموزان طرح جهادی آموزشی امید، لذت آموزش ریاضی را درک می کنند

دکتر طاهر یزدان پناه رئیس خانه ریاضیات استان بوشهر و مدیرکل آموزشی دانشگاه خلیج فارس در این نشست با بیان اینکه دانش آموزان ساکن شهر از آموزش هایی که به دانش آموزان روستایی در این دوره داده می شود بی بهره هستند، گفت: یادگیری از سه روش کلامی، کلام همراه با شکل و تصویر و دست ورزی ممکن است و ما در این دوره با روش دست ورزی به دانش آموز کمک می کنیم که با لمس وسایل، تجهیزات و اشکال، لذت آموزش ریاضی را درک کنند.

وی افزود: در این دوره ریاضی به صورت بازی و مسابقه به دانش آموزان آموزش داده می شود و در کنار آن دو کتاب کار و خلاقیت ریاضی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که باعث می شود ترس آنها از ریاضی از بین برود.

 

آموزش دانش های نوین با استفاده از تجهیزات و وسایل مدرن آموزشی

دکتر احمد محمدی اسلامی رئیس شرکت دانش بنیان پژوه افزار لیان و نماینده پارک علمی کودک و نوجوان نیز در این نشست با ارائه گزارش از فعالیت های پارک علمی کودک و نوجوان گفت: نانوفناوری و کاربردهای آن در پزشکی، نساجی، هوافضا و صنعت خودروسازی، انرژی های نو، نجوم و اخترفیزیک، آموزش نرم افزارهای ساخت اپلیکیشن تلفن همراه، طراحی وب، نرم افزارهای گرافیکی، نرم افزارهای ورد، فلش و پاورپوینت، نرم افزار پروتئوس در زمینه شبیه سازی مدارهای الکترونیکی، آشنایی با مفاهیم پایه علم الکترونیک، رباتیک، فیزیک نوین، لیزر و اپتیک نوین از جمله مباحثی است که در طرح جهادی آموزشی امید به دانش آموزان آموزش داده می شود.

وی در ادامه گفت: کتابی ویژه این دوره آموزشی تألیف شده و به همراه تجهیزات آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است، در طول دوره دانش آموزان با حضور در پارک علمی کودک و نوجوان با استفاده از تجهیزات آموزشی مدرنی که وجود دارد  به آموزش علوم و دانش های نوین می پردازند.

رئیس کمیته سلول های بنیادی و طب بازساختی استان بوشهر:

مشارکت 20 دانشجوی پزشکی در اجرای طرح جهادی آموزشی امید

دکتر ماریا ظهیری رئیس کمیته سلول های بنیادی و طب بازساختی استان بوشهر که مسئولیت آموزش در حوزه زیست فناوری و سلول های بنیادی را در این طرح برعهده دارد نیز گفت: مقام معظم رهبری سلول های بنیادی را جزو نوامیس کشور معرفی کرده است، درمان نوین براساس سلول درمانی و اصلاح ژنتیکی است که لازم است تمام مردم با مبحث سلول های بنیادی آشنا شوند.

وی با بیان اینکه 150 دانشجوی علاقمند به حوزه سلول های بنیادی در کمیته سلول های بنیادی و طب بازساختی استان بوشهر استان فعالیت می کنند گفت: بالغ بر 20 دانشجو در اجرای این طرح مشارکت دارند که با نظارت اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی به دانش آموزان آموزش می دهند.

دکتر ظهیری افزود: هدف ما در این برنامه تقویت ذهن خلاق و پرسشگر دانش آموزان است و با رویکرد مشاهده دقیق، طرح مسأله و فرضیه پردازی به پاسخ مناسب برسند.

 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر:

برای لذت بردن از زندگی نیازمند آموزش مهارت های زندگی هستیم

زهره عالی نسب مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در این نشست گفت: هر کشور و منطقه ای که در زمینه تربیت نیروی انسانی سرمایه گذاری کرده است قطعاً به نتایج خوبی دست پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه آموزش مباحث علمی، باعث قوی شدن نیم کره چپ مغز می شود، اذعان نمود: برای لذت بردن از زندگی نیاز به آموزش مهارت های زندگی و آموزش مباحثی چون نوع دوستی، عدم خودخواهی و همگرایی همراه با تفنن و سرگرمی است که در طول این دوره همکاران ما سعی کرده اند در قالب داستان گویی، موسیقی، مسابقه و نمایش خلاق به دانش آموزان آموزش دهند.

دهیاران روستاهای قلعه سوخته، چاهکوتاه، کره بند و جزیره شیف نیز در این نشست با تقدیر از مجموعه عوامل برگزاری اردوی جهادی آموزشی امید، به ارائه دغدغه ها و پیشنهادات خود درخصوص اجرای طرح پرداختند.

 

اخبار بنیاد ملی نخبگان